آلومینیوم

آلومینیوم چیست؟

آلومینیوم با علامت شیمیایی AL و شبکه کریستالی FCC می تواند اتم های عناصری مثل کربن ،نیتروژن،بر ، هیدروژن و اکسیژن را به دلیل شعاع اتمی کوچک که دارد در خود به شکل محلول جامد بین نشین حل نماید. نقطه ذوب ۶۶۰   درجه سانتیگراد و نقطه جوش آن ۲۷۵۰ درجه می باشد. آلومینیم را در دماهای ۱۰۰۰  درجه و بالاتر از آن استفاده نمی کنند به دلیل اینکه شدیدا اکسید شده و تلفات آن زیاد می باشد. ولی منیزیم و روی این مقدار بیشتری از آلومینیم تلفات دارند.
وزن مخصوص ۷/۲ می باشد و در حالت مذاب ۳/۲ بنابراین می توان نتیجه گرفت در حالت مذاب انبساط آن زیاد می باشد.در صد انقباض آن در فاز مایع ۱۰% و در حین انجماد ۸/۶% است و به دلیل انقباض های زیاد به تغذیه در قعات آلومینیم ضرورت می یابد.مهمترین آیاژهای آلومینیم عبارتند از : آلیاژ آلومینیم با منیزیم – مس و سیلیسیم و یا آلیاژهای با ترکیب این سه عنصر لذا در اثر آلیاژ نمودن خواص مکانیکی مقاومت به خوردگی و ماشین کاری آلومینیم افزایش می یابد .
 به هر حال آلومینیم  و آلیاژهای آن به دلیل نقطه ذوب پایین ، سیالیت زیادی که دارد افزایش خواص مکانیکی در اثر آلیاژ سازی  و همچنین قابلیت عملیات حرارتی را دارد. منحنی سرد شدن تعادلی مواد فلزی با یکدیگر متفاوت است مثلا یک آلومینیم خاص را با یک آلیاژ  دیگر در نظر بگیرید در فلز خاص در یک دمای خاص انجماد صورت می گیرد .
آلیاژهای آلومینیوم:

آلیاژهای ساختمانی : این گروه از آلومینیوم در ساخت در و پنجره و سایر پروفیل های ساختمانی دارای کاربرد وسیع می باشد.

آلیاژ گروه ۲۰۰۰: این گروه از آلیاژها جزء آلیاژهای عملیات حرارتی پذیر می باشند و دارای خواص کششی نسبتاً بالا در دمای محیط به همراه استحکام خوب خزشی در دمای بالا و چقرمگی زیاد در دماهای پایین می باشد، به علاوه این آلیاژ قابل جوشکاری بوده و برای مخازن سوخت برای نگهداری گازهای مایع شده که به عنوان رانش موشک ها و سفینه های فضایی به کار می روند مورد استفاده قرار می گیرند.

آلیاژ گروه ۷۰۰۰: در بین آلیاژهای آلومینیوم ، آلیاژهای آلومینیوم سری ۷۰۰۰ از استحکام بالایی برخوردارند. در میان آلیاژهای این گروه آلیاژ۷۰۷۵ شناخته شده تر است. این گروه از آلیاژهای آلومینیوم کاربرد زیادی در صنعت هواپیما سازی ، کاربردهای نظامی ، هسته ای  و صنایع دیگر دارند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *